Nowoczesny robot chirurgiczny testowany przez zespół neurochirurgów w Słupsku

Nowoczesny robot chirurgiczny testowany przez zespół neurochirurgów w Słupsku

Zaangażowany zespół Oddziału Neurochirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przeprowadził próbne działania z użyciem robota medycznego. Zaawansowane technologicznie urządzenie to narzędzie, które może rewolucjonizować przyszłe operacje, szczególnie te wymagające nadzwyczajnej precyzji, jak interwencje chirurgiczne na kręgosłupie i głowie. Obecnie placówka rozważa możliwość zakupienia takiego sprzętu i jest w trakcie poszukiwania odpowiednich funduszy.

Roboty chirurgiczne nie są już obcym widokiem na salach operacyjnych polskich szpitali. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku od kilku miesięcy funkcjonuje robot Da Vinci. Mimo to, eksperci nieustannie testują nowe technologie i urządzenia, które mogą jeszcze bardziej usprawnić i udoskonalić pracę chirurgów.

Lek. Jacek Nacewicz, specjalista neurochirurg oraz koordynator Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o., podkreśla znaczenie prezentacji nowych urządzeń tego typu. „Dokładnie sprawdzamy wszystko, co rynek oferuje, aby jak najefektywniej dobrać sprzęt do naszych specyficznych potrzeb oraz możliwości, które daje sala operacyjna” – mówi.

Podczas testów neurochirurdzy przeprowadzili symulowany zabieg na fantomie za pomocą aparatu Globus ExcelsiusGPS. Jest to zaawansowana, wielofunkcyjna nawigacja robotyczna, która umożliwia chirurgom precyzyjne planowanie i wyznaczanie trajektorii podczas operacji kręgosłupa czy głowy. Urządzenie gwarantuje dokładność, bezpieczeństwo i komfort pracy w trakcie interwencji chirurgicznej, a także pozwala dokładnie zaplanować zabieg jeszcze przed jego rozpoczęciem.