Sąd Okręgowy w Słupsku postanowił przekazać Niemca poszukiwanego za kradzieże do rąk niemieckiego wymiaru sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Słupsku postanowił przekazać Niemca poszukiwanego za kradzieże do rąk niemieckiego wymiaru sprawiedliwości

Krajowy wymiar sprawiedliwości zdecydował o wydaniu polskiej policji 46-letniego mieszkańca powiatu lęborskiego, Jakuba B., który jest poszukiwany przez Niemców na podstawie trzech europejskich nakazów aresztowania. Ten mężczyzna jest podejrzewany o popełnienie szeregu przestępstw na terenie Bawarii, takich jak włamania do domów, kradzież drogich samochodów, sejfów i biżuterii. Suma strat poniesionych przez ofiary tych czynów wynosi kilkaset tysięcy euro.

Do sytuacji tej doszło po tym, jak niemieckie sądy zlokalizowane w Passau, Ratyzbonie i Weiden in der Oberpfalz wydały w 2024 roku trzy europejskie nakazy aresztowania na 46-letniego Jakuba B. z okolic Lęborka. Zarzucają mu one czyny takie jak włamania i kradzieże mienia o dużej wartości, które miały miejsce we wrześniu i październiku poprzedniego roku. W skutek tych czynów z rąk ofiar skradziono między innymi luksusowe samochody, biżuterię, gotówkę, drogie zegarki oraz torebki.

Jakub B. został złapany przez polską policję 22 kwietnia i tymczasowo osadzony w areszcie. Sąd Okręgowy w Słupsku rozpatrywał sprawę przekazania go do Niemiec na posiedzeniu, które odbyło się 16 maja. W odpowiedzi na decyzję sądu, Jakub B. oświadczył: „Nie wyrażam zgody na wydanie mnie niemieckim organom wymiaru sprawiedliwości na podstawie europejskich nakazów aresztowania”.

Mężczyzna nie odstąpił od tak zwanej zasady specjalności, co oznacza, że w przypadku przekazania go do Niemiec będzie odpowiadać jedynie za czyny, za które jest aktualnie poszukiwany. W rezultacie, niemieckie władze nie będą mogły postawić mu dodatkowych zarzutów dotyczących potencjalnych przestępstw, które mogą wyjść na jaw w przyszłości. Dodatkowo, Jakub B. zaznaczył, że jeśli zostanie skazany w Niemczech za te czyny, chciałby odbyć karę w Polsce.