Ratusz w Słupsku

Ratusz w Słupsku

Słupsk to urokliwe miasto z wieloma miejscami na rozkoszowanie się smaczną kuchnią, aktywnością na świeżym powietrzu i wiekową architekturą. Dlatego, będąc w trakcie zwiedzania Słupska, nie należy przejść obojętnie obok jego najciekawszych zabytków, zwłaszcza wspaniałego ratusza miejskiego. Jest to jeden z najbardziej imponujących magistratów pomorskich, który wznosi się nad miastem już od ponad 120 lat.

Ratusz w Słupsku został wybudowany w 1901 roku i odznacza się charakterystycznym stylem neogotyckim. Ciekawostką może być to, że obiekt postawiono na miejscu dawnego jeziorka, które zostało zasypane przez Wienanda. Jak donoszą zapiski historyczne, Wienand był mieszkańcem Słupska i mistrzem piekarnictwa. Te same zapiski mówią, że do zasypania zbiornika zużył 30 000 furmanek piasku. Dzisiaj w tym miejscu jest Plac Zwycięstwa.

Ogromny mechanizm zegarowy i słupski niedźwiadek szczęścia

Wnętrze ratusza jest bardzo atrakcyjne i utrzymane w staroświeckim stylu, głównie za sprawą oryginalnych dekoracji z tamtej epoki. Będąc w środku, można podziwiać oryginalne tapety w gabinecie prezydenckim, oryginalne lampy gazowe z kurkami do regulacji, drobiazgowo odnowione biurko burmistrza, a także oryginalne malowidła ukazujące najważniejsze wydarzenia dla miasta i regionu.

Z kolei krocząc korytarzem, możemy zatrzymać się przy słupskim niedźwiadku szczęścia i pstryknąć sobie pamiątkową fotkę. I pamiętajmy, aby rzucić też okiem na klucz do Europy.

Poznaj też listę najciekawszych zabytków w Tomaszowie Lubelskim na etomaszow.pl.

Najlepszą częścią całego obiektu jest wieża widokowa, z której rozpościera się zachwycająca panorama miasta, która szczególnie urzekająco wygląda podczas zachodu słońca. Ponadto, w trakcie wspinania się na szczyt wieży będziemy mieć okazję do podziwiania nie tylko portretów wszystkich władców Słupska, ale także ogromnego mechanizmu zegarowego. Naprawdę jest to coś, co warto zobaczyć.

Ratusz mieści się przy pl. Zwycięstwa 3 w Słupsku.