Nadchodzące projekcje filmowe w DKF Projekcja im. Grażyny Bożeczki-Szczepłockiej

Nadchodzące projekcje filmowe w DKF Projekcja im. Grażyny Bożeczki-Szczepłockiej

W każdy czwartek, o godzinie 18:00, DKF Projekcja im. Grażyny Bożeczki-Szczepłockiej organizuje pokazy filmowe z wykładami i dyskusjami w kinie Rejs w Słupsku. Przyjrzyjmy się, jakie filmy będą prezentowane w październiku tego roku.

Pierwsza projekcja odbędzie się 12 października i będzie to pełnometrażowy debiut Alice Diop – „Saint Omer”. Jest to francuski dramat sądowy, który nie tylko manipuluje oczekiwaniami publiczności, ale także skłania do przemyśleń na temat różnych uprzedzeń. Film był francuskim kandydatem do Oscara i zdobył Wielką Nagrodę Jury na festiwalu filmowym w Wenecji, co potwierdza jego wartość artystyczną.

19 października, za pośrednictwem jednego z najważniejszych francuskich twórców filmów dokumentalnych, Nicolasa Philiberta, widzowie będą mogli zobaczyć niecodzienny obraz tytułowego Adamanta. Jest to statek zakotwiczony na Sekwanie, który służy jako dzienne centrum opieki dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Centrum oferuje swoim podopiecznym terapię poprzez sztukę.

26 października, DKF Projekcja zakończy cykl miesięcznych spotkań pokazem ukraińskiego filmu niemego „Chleb” w reżyserii Mykoli Shpykovskyi’ego. Film opowiada historię demobilizowanego żołnierza Armii Czerwonej, który powraca do swojej rodzinnej wsi i decyduje się obsiać skonfiskowane pole kułackie ziarnem. Pomimo że film miał na celu służenie propagandzie, nie spodobał się cenzurze. Duet Chvost wykona muzykę na żywo do filmu, a widzowie z pewnością zachwycą się zdjęciami i dynamicznym montażem filmu.