Korzyści z ogrzewania domu ekogroszkiem

Korzyści z ogrzewania domu ekogroszkiem

Skuteczne ogrzanie domu to złożone zadanie. Ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju paliwa oraz kotła, a także sposób grzania. Wydajne źródło ciepła to podstawa. Dziś prezentujemy korzyści płynące z ogrzewania domu ekogroszkiem.

Wysoka wartość opałowa ekogroszku 

Niedrogie ogrzewanie przy pomocy ekogroszku jest jednym z czynników, które sprawiają, że ten rodzaj paliwa jest chętnie wybierany przez właścicieli domów. Koszt zależy od wielu czynników. Jeśli chodzi o ekogroszek, pomorskie oraz inne rejony Polski to miejsca, gdzie cieszy się on niesłabnącą popularnością. Wynika to z wysokiej wartości opałowej. Wynosi ona 24-26 MJ/kg. W przypadku surowca wysokogatunkowego może ona dochodzić do 29 MJ/kg. 

Dobry skład i parametry ekogroszku 

Gdy wybierasz ekogroszek do ogrzewania domu, musisz zwrócić uwagę na jego parametry. Dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w opał u sprawdzonego sprzedawcy. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz towar wysokiej jakości. Taki ekogroszek ma niewielką ilość siarki i popiołu. Nie jest też wilgotny, o ile był przechowywany w odpowiedni sposób. 

Do pozostałych istotnych parametrów ekogroszku należą:

  • zawartość siarki (poniżej 1%) i popiołu (poniżej 10%),
  • granulacja (najlepiej w przedziale od 5 do 25 mm),
  • wilgotność (poniżej 10%),
  • zdolność spiekania, czyli wartość RI (najlepiej jak najmniejsza w przedziale od 0 do 20).

Ważnym parametrem jest kaloryczność produktu. Im wyższa, tym lepsze efekty ogrzewania. Jednak paliwo stałe o wysokiej kaloryczności jest zwykle dość drogie. Dlatego, aby zwiększyć opłacalność ekonomiczną zakupu, można zastosować następujący sposób. Niektórzy przygotowują przed sezonem ekogroszek o wyższej i niższej kaloryczności. Tego pierwszego używają w nocy oraz w czasie mroźnych dni. Ten drugi lepiej nadaje się podczas cieplejszych jesiennych i wiosennych tygodni. Taki sposób wyboru paliwa przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania. 

Ekonomiczny sposób spalania ekogroszku i odpowiedni dobór kotła

Wysokogatunkowy ekogroszek pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Opał od renomowanego sprzedawcy jest droższy niż towar słabej jakości, jednak wystarcza na dłużej i jest bardziej efektywny, dlatego zakupiona ilość wystarcza na dłużej. Wybór dobrego gatunku surowca to także gwarancja wolniejszego wypalania się i powstawania spieków. 

Do tego dochodzi sprawa odpowiedniego kotła. Jeśli będzie dobrze dopasowany do rodzaju paliwa, ogrzewanie domu w ten sposób będzie nie tylko wydajne, ale też wygodne i niekłopotliwe dla użytkownika. Do tego celu najlepiej nadaje się specjalny kocioł 5. klasy z automatycznym podajnikiem. W takim urządzeniu paliwo spala się praktycznie w całości. Co ważne, nie jest wymagana częsta ingerencja człowieka w ten proces. Początkowo inwestycja może wydawać się dość droga, jednak znacząco wpływa na koszty eksploatacji.

Ekogroszek to jedno z popularnych paliw stałych. Często używany jest do ogrzewania domów ze względu na wysoką wartość opałową i wydajność. Używanie ekogroszku wysokiej jakości pozwala na zoptymalizowanie kosztów ogrzewania.