IMiGW informuje o silnym wietrze na północy kraju oraz kontynuacji alertów na Wybrzeżu

IMiGW informuje o silnym wietrze na północy kraju oraz kontynuacji alertów na Wybrzeżu

Informacje od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) sugerują, że północna część Polski powinna się przygotować na silne podmuchy wiatru. Zgłoszono również, że nadal obowiązują ostrzeżenia przed intensywnym wiatrem w rejonach nadmorskich.

Województwa pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie zostały objęte alertami pierwszego i drugiego stopnia dotyczącymi silnych wiatrów. Przewidywane są one na poziomie do 50 km/h, z możliwością porywów osiągających nawet 90 km/h. Kierunek wiania to zachód i południowy zachód, jak poinformowali specjaliści z IMiGW.

Ostrzeżenia mają obowiązywać aż do popołudnia soboty. Jak zauważa Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polska jest aktualnie pod wpływem niżu z centrum ponad Morzem Norweskim. W miarę upływu dnia, front chłodny przemieści się z północy na południe kraju. Powietrze polarne morskie napływa z zachodu, stając się cieplejsze w nocy, a chłodniejsze za frontem podczas dnia.

Prognozy na sobotę przewidują duże zachmurzenie, z jednak większą ilością przejaśnień na północy i w centrum kraju. Możliwe są sporadyczne opady deszczu. W nocy spodziewane jest również duże zachmurzenie z przejaśnieniami, miejscowe opady deszczu oraz miejscami deszcz ze śniegiem w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie. Minimalne temperatury powinny wynosić od 3 do 7 stopni Celsjusza. Wiatr będzie umiarkowany, z momentami dość silny, o porywach do 60 km/h, a na wybrzeżu nawet do 80 km/h, z dominującym kierunkiem zachodnim.