Drony policyjne polują na kierowców

Drony policyjne polują na kierowców

W zeszły wtorek nad ulicami Słupska zawisnął dron policyjny, który sprawdzał, czy kierowcy nie łamią przepisów drogowych. Z kolei patrol policji z drogówki wyrywkowo zatrzymywał samochody do kontroli na ulicy Wiejskiej. Dron unosił się kilkaset metrów nad ulicami, głównie nad ulicą Gdańską, którym kierowali policjanci z tego właśnie patrolu.

Podczas kontroli drona jeden z policjantów obsługiwał kamerę zamontowaną w urządzeniu, a drugi sterował jego lotem. Kamera miała wbudowany zoom (30x zoom optyczny i 180x zoom cyfrowy), dzięki czemu nawet z kilkuset metrów mogła odczytać tablice rejestracyjne i sprawdzić, czy kierowcy rozmawiają przez telefon w czasie jazdy. Gdy tylko kierowcy łamali przepisy, kamera z miejsca rejestrowała ich poczynania z dużej wysokości.

Akcja policyjna miała miejsce 14 września na dwóch skrzyżowaniach – ulic Wiejskiej i Gdańskiej oraz Witosa i Szczecińskiej (w pobliżu supermarketu Auchan). Dronem kierowali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Była to pierwsza akcja policyjna tego typu, dzięki której zarejestrowano dziesięć wykroczeń na drodze. Wykroczenia dotyczyły m.in. rozmów przez telefon, niezapiętych pasów i przejeżdżania na czerwonym świetle.

Akcja z pomocą drona okazała się skuteczna, w związku z czym policja zapowiedziała, że od tego momentu takie kontrole będą przeprowadzane regularnie. Dron został zakupiony przez starostwo powiatowe. Jest to bardzo zmyślne urządzenie, które ma wbudowany szereg pomocniczych funkcji. Nie tylko potrafi rejestrować obraz z dużej wysokości. Posiada też analizator zanieczyszczeń, a do tego podczerwień i termowizję. Dzięki temu jest w stanie rejestrować obraz niemal w każdych warunkach.

Wraz z zakupem drona starostwo musiało nabyć również pakiet szkoleniowy i niezbędne zaplecze. A wszystko to za kwotę ponad 170 tysięcy złotych. Dron ma zasięg do 15 kilometrów i może wytrzymać w powietrzu do 55 minut. A przy dobrych warunkach atmosferycznych może osiągnąć wysokość nawet 5000 metrów. Maszyna potrafi również identyfikować skażenia chemiczne i namierzać nielegalne wysypiska.

Dron w swoim pakiecie posiada cztery komplety baterii, które mogą być wymieniane bez potrzeby wyłączania urządzenia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w sytuacjach kryzysowych – czyli, gdy regularna praca drona odgrywa kluczową rolę. Policja ma nadzieję, że praca z dronem znacznie wpłynie na zmniejszenie łamania przepisów na słupskich drogach.