W Szkole Podstawowej w Wicku świętowano Dzień Jedności Kaszubów

W Szkole Podstawowej w Wicku świętowano Dzień Jedności Kaszubów

W ubiegły piątek w bibliotece Szkoły Podstawowej w Wicku (gm. Wicko) świętowano Dzień Jedności Kaszubów, z okazji którego zorganizowano warsztaty historyczno-kulturowe, obejmujące języki rdzennych mieszkańców regionu pomorskiego. W warsztatach udział wzięli uczniowie czwartych klas, którzy uczęszczają na lekcje z języka kaszubskiego.

Dnia 18 marca Szkoła Podstawowa w Wicku (pow. lęborski) świętowała obchody Dnia Jedności Kaszubów, które odbyły się na terenie biblioteki szkolnej. Warsztaty kulturowe i historyczne, które zorganizowała nauczycielka języka kaszubskiego Lucyna Prądzinska, rozpoczęły się od treściwego wstępu na temat historii kaszubskiej, zaprezentowanej przez szkolną bibliotekarkę, dr Magdalenę Kubiak.

Dowiedz się też, jakie jarmarki wielkanocne szykują Słupsk i okolice.

Kaszubska historia, artyści i zabytkowe piśmiennictwo

Dzień Jedności Kaszubów był dla uczniów znakomitą okazją do zapoznania się z cennymi zbiorami poświęconymi kaszubskim artystom, malarzom i pisarzom. Jak mówi pani Magdalena, podczas obchodów przedstawiono czwartakom ciekawostki historyczne i kulturowe z regionu Kaszub, a całe święto zwieńczono kaszubską piosenką o abecadle.

Co więcej, dzieci mogły usłyszeć różne miejscowe legendy, a także pogłębić swoją wiedzę na temat jednego z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa kaszubskiego – modlitwy „Ojcze Nasz” stworzonej w regionalnej miejscowości Szczenurze. To właśnie w tej wiosce na przełomie XVIII i XIX wieku modlitwa „Ojcze Nasz” po raz pierwszy została przetłumaczona na język kaszubski.