Sprzedawca narusza przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych i napojów energetycznych w Bytowie – sprzedaje artykuły nieletnim

Sprzedawca narusza przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych i napojów energetycznych w Bytowie – sprzedaje artykuły nieletnim

Podczas pełnienia obowiązków służbowych na ulicach Bytowa w pierwszym „dniu wiosny”, funkcjonariusze zauważyli, jak dwóch niepełnoletnich chłopców dokonuje zakupu produktów zawierających nikotynę oraz napojów energetyzujących w jednym z kiosków. Od razu podjęli interwencję, podczas której okazali się oni 16-latkami.

Dawid Łaszcz, oficer prasowy miejscowej komendy, opisał sytuację, mówiąc: „Funkcjonariusze dostrzegli, jak dwaj młodzieńcy nabywają e-papierosy z nikotyną oraz energetyki w jednym z kiosków w Bytowie. Po dokonaniu kontroli personalnej okazało się, że są to 16-letni chłopcy. Sprzedawca przyznał, że nie sprawdził wieku nabywców przed sprzedażą restrykcyjnych produktów. Rodziców niepełnoletnich powiadomiono o sytuacji i przekazano im zakupione towary.”

Dla sprzedawcy zaniedbującego obowiązek kontroli wieku kupujących czekają konsekwencje prawne. Zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za sprzedaż wyrobów tytoniowych niepełnoletnim oraz za naruszenie zasady zakazującej sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia. Przepis ten wszedł w życie na początku bieżącego roku. Napój energetyzujący, zwany potocznie „energetykiem”, to taki, który zawiera kofeinę w ilości przekraczającej 150mg/l lub taurynę, wykluczając substancje naturalnie w nim występujące.

Nastolatkowie również poniosą konsekwencje swoich działań. Sprawa ich czynu trafi przed Sąd Rodzinny i Nieletnich.