Najciekawsze atrakcje do zwiedzania w Słupsku

Najciekawsze atrakcje do zwiedzania w Słupsku

Słupsk to jedno z najpiękniejszych miast województwa pomorskiego, które nigdy nie narzekało na brak zainteresowania od strony przyjezdnych. I nic w tym dziwnego, ponieważ miasto doskonale wie, jak zapewnić turystom niezapomniane wrażenia z pobytu. A jeżeli ktoś ma ku temu jakieś wątpliwości, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą najlepszych zabytków Słupska, które zafundują Wam bogatą lekcję historii i wprawią w zachwyt od strony wizualnej.

Najsłynniejsze zabytki Słupska

Słupsk skupia w sobie wiele fantastycznych zabytków, które ostały się tutaj z różnych epok. W związku z tym, jeśli znajdujecie się na trasie zabytkowej tego miasta, spójrzcie poniżej, aby zapoznać się z najciekawszymi zabytkami Słupska.

Ratusz Miejski w Słupsku

Ratusz Miejski jest głównym budynkiem administracyjnym Słupska, który został wybudowany w 1901 roku za panowania pruskiego. Budowla odznacza się charakterystycznym stylem neogotyckim i jest wpisana do grupy zabytków chronionych prawem polskim. Dzisiaj znajduje się tutaj siedziba Urzędu Miasta, którą warto zobaczyć nie tylko na zewnątrz, ale i w środku.

Jednym z najbardziej kultowych elementów architektonicznych ratusza jest 56-metrowa wieża z mechanizmem zegarowym. Ten ogromny zegar działa nieprzerwanie od ponad 100 lat i już z daleka można go łatwo dojrzeć. Jeżeli więc interesują nas najlepsze zabytki Słupska, właśnie znaleźliśmy jeden z tych najcenniejszych.

Nowa Brama – Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Nowa Brama w Słupsku jest reprezentatywnym przykładem gotyckiej bramy miejskiej. Ten kawał polskiej historii to element średniowiecznej fortyfikacji, który przetrwał aż do dzisiaj. Nowa Brama należy do jednej z dwóch bram, jakie zachowały się na terenie Słupska. Drugą jest Brama Młyńska.

Jeśli więc wyruszamy na wycieczkę po słupskich zabytkach, grzechem byłoby nie odwiedzić tej wspaniałej budowli. Można ją znaleźć przy placu Zwycięstwa. Natomiast w jej środku znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej – doskonałe połączenie nowości i starości.

Hexenturm – Baszta Czarownic w Słupsku

Baszta Czarownic – bo tak nazywa się ta wieża – została zbudowana w latach 1411-1415. Obiekt charakteryzuje się bardzo ciekawą historią. Należy tutaj podkreślić, że w XVII wieku ta masywna wieża obronna została zamieniona na więzienie dla kobiet. Więziono tutaj wszystkie kobiety, które podejrzewano o uprawianie czarnej magii.

Smutną historią jest to, że według dostępnych źródeł rozstrzelano tutaj 18 niewinnych kobiet. Jest to bardzo ważny zabytek na naszej drodze zwiedzania Słupska, więc dopilnujmy, abyśmy nie pominęli go podczas wycieczki.

Najciekawsze muzea w Słupsku

Muzea od zawsze przyciągają swoją bogatą ekspozycją i licznymi ciekawostkami, jakich nie można znaleźć nigdzie indziej. Nie inaczej jest również w Słupsku, gdzie możemy odwiedzić wspaniałe przybytki z nietuzinkowymi eksponatami. Zobaczmy zatem, na jakie muzea w Słupsku warto zwrócić uwagę.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

W Muzeum Pomorza Środkowego znajdują się bardzo ciekawe ekspozycje mieszczące się na trzech kondygnacjach renesansowego zamku. Wnętrza tryskają przyciągającym oko zdobnictwem i wieloma drobiazgami, a eksponaty zachowane są tutaj w doskonałej kondycji.

Szczególnie warto skierować wzrok w stronę wystawy Witkacego. Jest to wyjątkowa kolekcja, która prawdopodobnie jest największą w Polsce. Można tutaj podziwiać nie tylko obrazy Witkacego i artystyczne fotografie, ale również przeczytać kontrowersyjne i wizjonerskie komentarze artysty.

Inne wystawy obejmują sztukę pomorską i skarby książąt pomorskich. Na pewno warto odwiedzić to muzeum, przyjeżdżając do Słupska. Musimy jeszcze wspomnieć o wspaniałych ekspozycjach mebli, przedmiotów codziennego użytku, odzieży, map, obrazów i gobelinów. Natomiast niewielka sekcja zbrojowni wyposażona jest w kilka dwuręcznych mieczy, które są ogromne.

Młyn Zamkowy w Słupsku

Młyn Zamkowy w Słupsku jest jednym z najstarszych obiektów przemysłowych w Polsce. Ten wspaniały budynek powstał na lewym brzegu Słupska, zaraz przy moście na Młynówce. Został sfinansowany przez majątek książęcy w około 1310 roku. Warto też dodać, że dawniej Młyn Zamkowy pełnił funkcję spichlerza.

Obecnie budowla jest domem dla wystaw i warsztatów Działu Etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego i Galerii Bursztynu. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji podziwiać z bliska tego czarującego budynku, koniecznie musicie to nadrobić.

Najpiękniejsze kościoły w Słupsku

Co prawda, nie ma tu tak imponujących zabytków sakralnych jak, powiedzmy, w Krakowie, czy Częstochowie. Jednak w dalszym ciągu są to przepiękne relikty zamierzchłych czasów, które warto uwzględnić podczas zwiedzania tego miasta. Oto najładniejsze kościoły Słupska.

Kościół pw. św. Jerzego w Słupsku

Kościół pw. św. Jerzego w Słupsku to bardzo piękny zabytek, który stanowi jedną z najwspanialszych dekoracji miasta. Utrzymany w doskonałym stanie ten niewielki kościółek mieści się zaraz przy Parku im. Jerzego Waldorffa w otoczeniu zielonej natury i wysokich drzew. Przy kościele znajduje się tablica informacyjna, która dostarcza wiele ciekawych faktów historycznych na temat tego obiektu.

Po zwiedzeniu tego cudnego kościółka warto skierować się do parku i zobaczyć pomnik Karola Szymanowskiego. Możemy też wybrać się na spacer krętymi alejkami parkowymi, czerpiąc przyjemność z obcowania z Matką Naturą i ładując baterie do dalszego zwiedzania najlepszych atrakcji Słupska.

Kościół pw. św. Jacka w Słupsku

Kościół parafialny pw. św. Jacka w Słupsku znajduje się na południe od Starego Miasta. Jeżeli chcemy go namierzyć, wystarczy, że podejdziemy w pobliże Zamku Książąt Pomorskich. Warto tutaj dorzucić, że początki zakonu dominikanów w Słupsku sięgają XIII wieku. Był to czas, kiedy książę gdański Mestwin II, władający wówczas ziemią słupską, w 1278 roku wystawił dokument fundacyjny dla tego zakonu. Uczynił to na prośbę Woyana – gdańskiego opata dominikańskiego.

Dzisiaj kościół pw. św. Jacka to niesamowity obiekt zabytkowy, który definitywnie powinien znaleźć się na naszej liście najlepszych atrakcji Słupska. Możemy podziwiać tę majestatyczną budowlę z zewnątrz, gdzie mamy szansę zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. A następnie warto wejść do środka. Poziom artystyczny i zabytkowy wnętrza tej świątyni może wprawić w zachwyt nawet największego gburka.

Symboliczne atrakcje w Słupsku – wspaniałe pomniki

Słupsk jest domem dla wielu różnych pomników, które upamiętniają wielkich artystów i najważniejsze wydarzenia historyczne. Zazwyczaj można je znaleźć w otoczeniu pięknych parków, które są również bardzo dobrym miejscem na spacery w Słupsku – we dwoje albo z całą rodziną.

Pomnik Henryka Sienkiewicza w Słupsku

Jeżeli szukamy urokliwych miejsc na spacer w Słupsku, zawsze możemy wybrać się na aleję Henryka Sienkiewicza. Obszar ten jest bardzo zadbany, a drzewka i roślinki są bardzo skrzętnie przycięte. Wszędzie są wygodne ławeczki i mnóstwo zieleni, dzięki czemu otrzymamy zasłużony wypoczynek po całym dniu zwiedzania.

Przy alejce stoi także jeden z najbardziej popularnych pomników tego miasta, a mianowicie pomnik poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi – najwybitniejszemu i najpłodniejszemu polskiemu pisarzowi drugiej połowy XIX wieku. Jak wiadomo, Henryk Sienkiewicz jest laureatem literackiej Nagrody Nobla, którą uzyskał w 1905 roku. Jest to już wystarczający powód, aby zobaczyć to odsłonięte w 1960 roku cudo.

Ławeczka Jerzego Waldorffa w Słupsku

Jerzy Waldorff znany jest jako „ostatni baron PRL-u”. Był pomysłodawcą i propagatorem słupskiego Festiwalu Pianistyki Polskiej. Jest to rodzaj imprezy kulturowej, która od lat promuje Słupsk zarówno w  Polsce, jak i na świecie. Miłośnicy muzyki zjeżdżają się z różnych zakątków tej planety, aby posłuchać utworów w wykonaniu największych artystów.

Jednym z najbardziej znanych obiektów, które upamiętniają tę znaną osobistość, jest Ławeczka Jerzego Waldorffa w Słupsku. Jest to cudownie rzeźbiona ławka z pomnikiem siedzącego na niej Jerzego Waldorffa. Jest to doskonałe miejsce na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z jednym z najsłynniejszych obywateli Słupska.

Pomnik Karola Szymanowskiego w Słupsku

Jeżeli szukamy świetnej lokacji na spacery podczas zwiedzania Słupska, jednym z tych miejsc, jakich nie powinniśmy pomijać, jest Park im. Jerzego Waldorffa. Park już sam w sobie ma do zaoferowania bogactwo natury i schludną przestrzeń z wygodnymi ławkami. Dzięki temu możemy dać odpocząć naszym nogom w gęstwinie bujnej zieleni.

W parku znajduje się również bardzo znany słupski pomnik poświęcony Karolowi Maciejowi Szymanowskiemu – polskiemu kompozytorowi i pianiście. Jest to najsłynniejszy polski kompozytor początku XX wieku. Szymanowski uważany jest za członka modernistycznego ruchu końca przełomu XIX i XX wieku oraz za jeden z najwybitniejszych polskich talentów muzycznych.

Pomnik Powstańców Warszawskich w Słupsku

Jeżeli będziemy w Słupsku, powinniśmy się wybrać na ulicę Szarych Szeregów. Na skwerze znajduje się bardzo ważny pomnik upamiętniający członków Powstania Warszawskiego. Jest to kawał ceglanego muru, u którego podstawy widnieje rzeźba z polskim orłem i napisem „Bohaterom Warszawy – Słupsk”. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich pasjonatów historii Polski.

Ponadto, wokół pomnika rozciąga się parkowy zieleniec, gdzie dorośli mogą skorzystać z wygodnych ławek, a dzieci mają szansę wybiegać się na placu zabaw. W parku jest także imponująca fontanna, która dodaje uroku całej okolicy. Jest spokojnie i miło – w sam raz na dobry wypoczynek.

Pomnik pomordowanych więźniów obozu Stutthof w Słupsku

Wybierając się na peryferie miasta Słupsk, warto zarezerwować sobie kilka chwil, żeby zobaczyć pomnik pomordowanych więźniów obozu Stutthof. Pomnik wznosi się na okrągłej płycie kamiennej, otoczonej zielonymi drzewami i ławeczkami parkowymi. Można sobie na chwilę przycupnąć i trochę odpocząć, przebywając w towarzystwie jednego z najważniejszych symboli historycznych w całym mieście.

Nieopodal pomnika biegnie ścieżka rowerowa, która biegnie do Krępy Słupskiej, prowadząc podróżników poprzez krajobrazowe obszary słupskiego regionu. Jeśli korzystamy z tej ścieżki, warto zatrzymać się na chwilę przy tym unikalnym pomniku. A jeśli nie, i tak w dalszym ciągu należy go odwiedzić.

Najlepsze miejsca na spacery w Słupsku

Jeśli przyjeżdżamy do Słupska z dziećmi albo w towarzystwie drugiej połówki, pewnie będziemy mieli ochotę na rozkoszne przechadzki na łonie natury. Cóż, Słupsk jest świetnie wyposażony do tego, aby zapewnić nam takie formy relaksu. Jeśli szukacie dobrego miejsca na spacer w Słupsku, koniecznie rzućcie okiem na poniższe zestawienie.

Dolina Charlotty w Słupsku

Jeśli poszukujemy przepięknych miejsc, aby wybrać się na spacer w Słupsku, nie możemy też pomijać Doliny Charlotty. Obszar położony jest nad jeziorem Zamełowskim i generuje iście folklorystyczną atmosferę. Na miejscu można wstąpić do Wodnego Zoo Safari albo podziwiać malownicze pejzaże całej okolicy.

Co więcej, w dolinie jest również fokarium, gdzie można podziwiać akrobatyczne występy fok. A dla pasjonatów jazdy konnej przygotowano przejażdżki w otoczeniu tętniącej życiem przyrody. Z kolei, jeżeli zamierzamy zostać tu na dłużej, zawsze możemy wynająć nocleg w Dolinie Charlotty Resort & Spa, gdzie ugoszczą nas jak członków rodziny królewskiej.

Cmentarz w Krępie w Słupsku

Jest to kolejne miejsce w Słupsku, gdzie można wybrać się na spokojny spacer. Nie jest to oczywiście miejsce rozrywkowe, ale za to bardzo kojące i niezwykle dobrze utrzymane. Ten dawny cmentarz ewangelicki powstał dla wsi Krępa i od lat nie jest już używany jako miejsce kolejnych pochówków.

Lata temu cmentarz nie wyglądał zbyt dobrze i nieco popadał w ruinę. Jednakże dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców wioski groby zostały odrestaurowane, a alejki doprowadzone do pierwotnego ładu i składu. Dzisiaj wiele osób przychodzi tutaj na popołudniową przechadzkę, czerpiąc przyjemność z błogiej ciszy i unikalnej atmosfery.

Ogród zoologiczny Charlotta w Słupsku

Jeżeli uwielbiamy obcowanie z naturą, definitywnie musimy wstąpić do ogrodu zoologicznego. Jest to idealne miejsce na spacery w Słupsku, w otoczeniu dzikiej przyrody z różnych zakątków świata. Co prawda, nie ma tutaj zbyt wiele zwierząt egzotycznych, ale można zobaczyć m.in. kapibary, które nie są częstym widokiem w polskich ogrodach zoologicznych.

Ogród zoologiczny Charlotta w Słupsku to także świetne miejsce na randkę albo wypad z przyjaciółmi. Spacer po ogrodzie zajmie nam około dwóch godzin. Tym sposobem w ciągu jednego dnia możemy zaliczyć nie tylko zoo, ale i inne ciekawe miejsca w tym mieście.

Inne atrakcje w Słupsku

Słupsk to nie tylko wiekowe zabytki i wspaniale zachowane parki miejskie. To także bardzo dobra okazja na zakupy w bardzo atrakcyjnych przybytkach. Z tego względu, jako bonus, wrzuciliśmy dwa wyjątkowe miejsca, gdzie z pewnością nikt z Was nie będzie się nudził. Poznajcie najlepsze miejsca na zakupy w Słupsku.

Centrum Handlowe Jantar w Słupsku

Chyba nie ma osoby, która opuściłaby to centrum z grymasem na twarzy. No, chyba że czas na wizytę się skończył i obiekt musiał zostać zamknięty na noc. To obszerne centrum handlowe to nie tylko cała masa sklepów i butików, gdzie możemy się wybrać na kilkugodzinne zakupy. Jantar to również bardzo bogata karta rozrywkowa.

Wewnątrz obiektu znajdują się sale kinowe, liczne gry i zabawy dla dzieci, a także cała masa lokali gastronomicznych. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy sobie trochę odpocząć, podczas gdy nasze pociechy będą korzystać z zakręconych rozrywek. Ponadto, musimy też zajrzeć do restauracji, które oferują zarówno kuchnię regionalną, jak i potrawy z różnych zakątków globu. Jeśli więc wybieramy się do Słupska, pamiętajmy, aby odwiedzić centrum handlowe Jantar.

Popmaster Records Shop w Słupsku

A oto jeden z najlepszych sklepów z płytami winylowymi, jaki można znaleźć nie tylko w Słupsku, ale i w całej Polsce. Kiedyś takich sklepów było na pęczki. Jednakże dzisiaj są już ginącym gatunkiem i niewiele z nich ostało się na terenie naszego kraju. Już z samego tego względu lokal ten jest na tyle wyjątkowy, aby złożyć mu wizytę.

Co więcej, w Popmaster Records Shop znajdziemy wiele muzyki zarówno na winylach, jak i płytach CD oraz LaserDiscach. A czy wspomnieliśmy już, że mają tutaj nawet kasety VHS? Jeżeli uważamy się za melomana, który ponad wszystko ceni sobie stare tradycje, możemy być pewni, że odwiedzając ten słupski sklepik, spędzimy w nim wiele przyjemnych godzin.

Czy warto zwiedzić Słupsk?

Nie tylko warto, ale należy. Słupsk to miasto wielu rozmaitych bogactw, dzięki czemu zawsze możemy znaleźć atrakcję, która zapewni nam niezapomniane doświadczenia. Jeżeli mamy ochotę na zwiedzanie zabytków, znajdziemy ich mnóstwo, podobnie jak miejsc na kojące spacerki. A jeśli preferujemy rozrywkę z naszymi pociechami albo wędrówkę po znakomitych punktach gastronomicznych, również się nie zawiedziemy. Można śmiało powiedzieć, że Słupsk trzyma w swoim rękawie coś dla każdego z nas.