Brak lekarzy w Słupsku i Kobylnicy

Brak lekarzy w Słupsku i Kobylnicy

W Słupsku i Kobylnicy nastąpił kryzys służby zdrowia, bo wielu lekarzy wyjechało na urlopy. Z tego względu w godzinach nocnych zabrakło wykwalifikowanej pomocy medycznej. Media z tych dwóch miejscowości donoszą, że szpital w nocy świecił pustkami i nie było komu podjąć się leczenia pacjentów.

Okres letni to prawdziwa zmora dla personelu szpitalnego, ponieważ kadry muszą stawać na głowie, żeby ułożyć rozkład godzin w szpitalach tak, aby pomoc mogła być dostępna o każdej porze. Jeden z mieszkańców Słupska poinformował, że nie mógł otrzymać pomocy lekarskiej w godzinach nocnych nie tylko w szpitalu w Słupsku, ale również w przychodni w Kobylnicy. Powodem był brak lekarzy.

Personel placówki szpitalnej skierował pacjenta do punktu medycznego w Ustce, gdzie o tej porze przebywają tłumy turystów i urlopowiczów z Polski i zagranicy. Sfrustrowany pacjent oznajmił, że musiał czekać niemal do rana, aby uzyskać odpowiednią pomoc. Powodem był zbyt duży nawał turystów, którzy również czekali na swoją kolej.

W nocy z 04 sierpnia na 05 sierpnia punkty Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w szpitalu w Słupsku, a także przychodnia w Kobylnicy były pozbawione pomocy lekarskiej. Według Moniki Zacharzewskiej-Tomasik, rzeczniczki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, sezon wakacyjny to najtrudniejszy okres w roku w kwestii zapewnienia pacjentom stałego dostępu do opieki medycznej, szczególnie w godzinach nocnych.

Rzeczniczka dodaje też, że osoby zmagające się ze swoim zdrowiem powinny najpierw szukać opieki medycznej u swojego lekarza rodzinnego. Służba medyczna jest świadoma tego problemu i twierdzi, że to właśnie z powodu braku lekarzy tworzą się długie kolejki w takich punktach jak NOCH. Ponadto, informuje, że w przypadku urazów i nagłych zachorowań należy kierować się po pomoc na Szpitalny Oddział Ratunkowy, mieszczący się przy ulicy Hubalczyków.

Innym rozwiązaniem jest uzyskanie pomocy przez Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK), która dostępna jest pod bezpłatnym numerem – 800 137 200. TPK oferuje pomoc medyczną 24/7, a przy tym wydaje niezbędne e-recepty.